Jak się zdrowo odżywiać – kilka porad

jak sie zdrowo odzywiac

W mediach masowych coraz częściej poruszany jest temat zdrowego odżywiania. Niestety nie zawsze przekazywane tam treści są poparte argumentami znajdującymi swoje potwierdzenie w aktualnych badaniach naukowych. W tym gąszczu różnych i często wykluczających się informacji na temat żywienia trudno się odnaleźć. Jakiś czas temu zapytałem się doświadczonych specjalistów w zakresie dietetyki, jakie są według nich najbardziej rażące mity żywieniowe. Ich opinie są niezwykle cennym źródłem wiedzy dla mnie jako dietetyka oraz dla wszystkich osób, które chcą się zdrowo odżywiać.

Zatem czym jest zdrowe odżywianie? Wnioski mojego wywiadu przedstawiam w punktach:

  • Zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie! Cena produktu nie determinuje jego korzyści zdrowotnych.
  • Dieta to nie tylko kalorie, to też proporcje makroskładników, witaminy, minerały czy błonnik.
  • Magiczne diety i suplementy nie zapewnią nam trwałego zdrowia! Podstawa to ruch, sen, zdrowe nawyki żywieniowe i … uśmiech 
  • Zdrowa dieta to zdrowe do niej podejście! Brak zakazów, a budowanie zdrowych relacji, balansu.
  • Nie wiadomo jak stosowanie restrykcyjnych diet np. diety ketogenicznej na nas wpłynie w perspektywie długoterminowej. Brakuje informacji na ten temat.
  • Mitów żywieniowych jest wiele, jednak najgorsze są te, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie np. mit o prozdrowotnym oleju kokosowym czy owocach i warzywach pełnych pestycydów.

Należy wiedzieć, że nawet dzisiaj możliwe jest wprowadzenie zdrowej diety, która nie musi być wcale droga. Ważne jest, aby żywność którą wybieramy, była bogata w witaminy, składniki mineralne czy błonnik. Kalorie to nie wszystko! Taka dieta złożona z wartościowych produktów to podstawa w celu zachowania zdrowia na dłużej. Suplementy mogą stanowić jedynie dodatek do diety, a nie być fundamentem naszego zdrowie. Tak samo jak restrykcyjne diety, które wymuszając na nas trzymanie się z góry ustalonego reżimu, mogą wpędzić nas w pułapkę emocjonalną i skutkować złą relacją z jedzeniem. Ponadto wcale nie gwarantują długotrwałych efektów, jak to niektórzy obiecują. Każdy z nas jest różny i to czyni nas wyjątkowymi. Te różnice powodują, że nie istnieje idealna dieta dla wszystkich. Ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i stopniowo wprowadzać nowe nawyki żywieniowe. Jest to dłuższa droga, ale przyniesie satysfakcję w postaci utrzymania zdrowia na dłużej.

8 odpowiedzi

Dodaj komentarz