TOP 5 produktów na zgagę, które kupisz w naszym sklepie

Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest rodzajem przewlekłej choroby przewodu pokarmowego, która najczęściej objawia się zgagą czyli uczuciem pieczenia w okolicy przełyku. Z roku na rok drastycznie rośnie liczba osób chorych na GERD. Obecnie około 20% społeczeństwa w Europie i Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu przewlekłego refluksu. Przyczyny rozwoju tej choroby mogą być różne. Wiele badań naukowych jednak pokazuje, że za główne czynniki wpływające na refluks należy uznać stres oraz styl życia. Kluczowym elementem postępowania w tej chorobie poza technikami redukującymi stres jest trwałe wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W tym celu przygotowaliśmy listę naturalnych produktów spożywczych, które wykazują właściwości lecznicze i zapobiegają powstawaniu przykrych dolegliwości takich jak zgaga u większości osób cierpiących z powodu refluksu.

TOP 5 PRODUKTÓW NA ZGAGĘ

1. Siemię lnianie

Siemię lniane to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, dlatego te nasiona powinny znaleźć się w kuchni każdej osoby dbającej o swoje zdrowie. Z punktu widzenia osób odczuwających zgagę istotne jest to, że siemię lniane łagodzi podrażnienia przełyku i osłania przed przedostającym się kwasem żołądkowym. Ochronnie działa też na błonę śluzową żołądka, dlatego może wspomóc leczenie wrzodów żołądka. Jak stosować?

  • 2 łyżki siemienia lnianego (może być w formie zmielonej) zalać wrzątkiem, odczekać do ostygnięcia i wypić.
  • 2 łyżki siemienia lnianego zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu do momentu uzyskania gęstej zawiesiny.

2. Migdały

Migdały posiadają odczyn zasadowy i w związku z tym mogą zobojętnić silnie kwaśną treść żołądkową. Dzięki zawartym w migdałach enzymom poprawiają one trawienie i niwelują niestrawności. Należy jednak uważać na ich ilość ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i tym samym energetyczność, które mogą z powrotem wywołać refluks. W zmniejszaniu dolegliwości wywołanych zgagą najlepiej zjeść kilka migdałów przed posiłkiem lub tuż po nim, gdy czujemy pieczenie w okolicach przełyku.

3. Rumianek

Napar z rumianku łagodzi podrażnienia przełyku wywołane przedostającym się z żołądka kwasem. Ponadto pobudza funkcje wydzielnicze przewodu pokarmowego oraz działa uspokajająco. Jest to szczególnie istotne, ponieważ jedną z głównych przyczyn refluksu jest stan napięcia oraz stres. Jak przygotować taki napar?

  • Łyżkę świeżych lub suszonych kwiatów rumianku zalać szklanką gorącej (nie wrzącej wody). Taki napar zostawić na około 15 minut pod przykryciem. Napar gdy trochę ostygnie będzie gotowy do picia.

4. Owsianka

Płatki owsiane są dobrym źródłem błonnika i zapewniają uczucie sytości na dłużej co będzie korzystne w celu regeneracji podrażnionej śluzówki przełyku. Ponadto błonnik zawarty w płatkach owsianych wiąże nadmiar kwasu solnego redukując uczucie silnego pieczenia. Z czym przygotować taką owsiankę?

  • Dobrym pomysłem na śniadanie będzie owsianka na mleku migdałowym z dodatkiem moreli suszonych.

5. Olej z rokitnika

Rokitnik jest prawdziwą bombą witaminy C, ale również innych cennych związków dla naszego zdrowia. Olej z rokitnika korzystnie wpływa na śluzówkę przewodu pokarmowego oraz łagodzi stany zapalne. Regularne stosowanie oleju z rokitnika pomaga w leczeniu refluksu czy wrzodów żołądka. Zaleca się stosowanie do 1 łyżeczki dziennie i wypijanie podczas posiłku.

UWAGA!

Zdarza się, że niektórzy pacjenci z GERD mogą odczuwać nasilenie dolegliwości nawet po takich produktach, które u większości chorych łagodzą objawy. To tylko pokazuje, że żywność składa się z dużej liczby związków, które w różny sposób mogą oddziaływać na dany organizm. Niemniej przedstawione produkty spożywcze nie dość, że są bezpieczne dla większości osób odczuwających zgagę to dodatkowo działają leczniczo. Warto, aby wszystkie one pojawiły się w kuchni i metodą eliminacji rezygnować z tych, które ewentualnie nam nie służą. Baza korzystnych pokarmów jest oczywiście szersza, dlatego nie powinno stanowić problemu ułożenie jadłospisu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Inne produkty, które dla wielu osób są bezpieczne i mogą wspomóc leczenie refluksu to: kasza jaglana, kuskus, ryż, ziemniaki, ananas, papaja, banany, aloes, sałata, kminek, kurkuma, tofu, melisa, szałwia, nagietek, suszone morele, sok z białej kapusty, woda z cytryną lub z octem jabłkowym czy wody lecznicze np. Zuber. Jak widać tych produktów jest wiele i korzystanie z takich które najlepiej na nas oddziaływują przyniesie pozytywne efekty na funkcjonowanie organizmu w dłuższej perspektywie. Wszystkie z wymienionych wyżej produktów zawierają duże ilości witamin i składników mineralnych. Różnorodność diety w tym przypadku też nie jest bez znaczenia. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnych związków i w odpowiednim stosunku. Aby to zapewnić konieczna jest dieta oparta o różnorodne posiłki bogate w witaminy i minerały.

Co ciekawe wszystkie przedstawione produkty są pochodzenia roślinnego. Nie trudno odnieść wrażenie, że zwiększenie liczby produktów roślinnych w diecie osób odczuwających przewlekłą zgagę może przynieść pozytywny efekt terapeutyczny. Ponadto badania jasno pokazują, że diety wegetariańskie z dużym udziałem owoców i warzyw zmniejszają ryzyko rozwoju tej choroby. 

A czy Ty znasz jeszcze jakieś naturalne sposoby radzenia sobie ze zgagą? Napisz w komentarzu ?

A jeśli potrzebujesz ułożenia indywidualnie dopasowanego jadłospisu w celu leczenia refluksu odezwij się do mnie na maila: przemyslaw.dietetykodserca@gmail.com?

Dodaj komentarz